‘Kayıp’ Prenses’in fotoğrafı ortalığı karıştırmıştı! ‘Saray artık güvenilir bir kaynak değil’

Derleyen: Buse Bulat / Milliyet.com.tr
İngiliz Kraliyet Ailesi’nin en sevilen çiftlerinden Galler Prensi William ile Galler Prensesi Kate Middleton, gündemden düşmüyor. Geçtiğimiz ocak ayında Middleton’ın bir sağlık sorunu yaşadığı, karın bölgesinden bir operasyon geçirdiği ve uzun süre göz önünde olmayacağı açıklanmıştı.

Son olarak geçen yılın aralık ayında Noel kutlamasında ailesiyle birlikte kamera karşısına çıkan Prenses, bu açıklamadan sonra bir daha görüntülenememişti.

ORTALIĞI KARIŞTIRAN FOTOĞRAF!

Herkes Kate’in nerede olduğunu merak ederken; Prenses, Kraliyet ailesine ait sosyal medya hesabından paylaştığı bir kareyle ortalığı karıştırmıştı. Çocuklarıyla poz veren Middleton, paylaşımında “Nazik dilekleriniz ve iki ay boyunca gösterdiğiniz desteğiniz için teşekkür ederiz. Herkesin Anneler Günü’nü kutlarım” ifadelerini kullanmıştı.

Fotoğraf, önce dünyanın tüm haber ajansları tarafından halka servis edilmişti. Ancak kısa bir süre sonra fotoğraf, üzerinde manipülasyon yapıldığı gerekçesiyle geri çekilmişti. Gündem olan olayın ardından resmi sosyal medya hesabından açıklama yapan Middleton, “Birçok amatör fotoğrafçı gibi ben de ara sıra düzenleme denemeleri yapıyorum. Dün paylaştığımız aile fotoğrafının yol açtığı karışıklıktan dolayı özürlerimi iletmek istedim” diye yazmıştı.

“SARAY ARTIK GÜVENİLİR BİR KAYNAK DEĞİL”

Basında krize yol açan photoshop’lu karenin ardından, Agence France-Presse’in (AFP) küresel haber direktörü Phil Chetwynd, BBC Radio 4’ün Media Show programına katıldı. Program sırasında Kensington Sarayı’nın ‘güvenilir bir kaynak’ olup olmadığı sorulan Chetwynd, şu yanıtı verdi:

Hayır, kesinlikle hayır! Her konuda olduğu gibi, bir haber kaynağı tarafından hayal kırıklığına uğratıldığınızda, ‘güvenilirlik’ çıtası yükselir. Şu anda tüm ekiplerimize masamıza gelen içerikler konusunda kesinlikle çok daha dikkatli olmaları için notlar gönderdik, güvenilir olarak kabul ettiğimiz kaynaklardan bile.

“FOTOĞRAFIN ORİJİNALİNİ İSTEDİK AMA REDDETTİLER”

Chetwynd, ajansların fotoğrafı geri çekmeyi kararlaştırmadan önce aralarında konuştuklarını ve hatta Kensington Sarayı’ndan fotoğrafın orijinalini istediklerini, ancak sarayın bunu reddettiğini de paylaştı.

Haber müdürü, medya ajanslarının bir fotoğrafı geri çekmesinin son derece olağandışı olduğunu belirterek; “Manipülasyon nedeniyle bir fotoğrafın yayından kaldırılması nadiren görülen bir durumdur” dedi ve ekledi:

Gerçekten önemli olan bir şey var ki, halk için gerçekliği çarpıtamazsınız. Burada bir güven sorunu var. Ve buradaki en büyük mesele de halkın genel olarak kurumlara ve medyaya olan güveninin azalması. Dolayısıyla bir fotoğrafın, gerçeği genel olarak temsil etmesi son derece önemli.

KENSINGTON SARAYI’NIN KATE MIDDLETON SESSİZLİĞİ

Öte yandan Galler Prensesi Kate Middleton ile ilgili spekülasyonlar her geçen gün ciddileşmeye devam ederken, Kensington Sarayı yorum yapmayı reddederek sadece Prenses’in durumunun ‘daha iyi’ olduğunu söylemekle yetindi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x