İsrail medyasında Türk ambargosu analizi: Bizi çok zor günler bekliyor

Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz günlerde İsrail’le ticaretin tamamen durdurulduğunu duyurmuştu.

Ticaret Bakanlığı İsrail’le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulduğunu belirterek “İsrail Hükümeti Gazze’ye kesintisiz ve yeterli miktarda insani yardım akışına izin verinceye kadar Türkiye söz konusu yeni tedbirleri kesin ve kararlı bir şekilde uygulayacaktır.” açıklamasını yaptı.

HER ALANDA HİSSEDİLECEK

İsrailli gazete Calcalist ise Türkiye’nin yaptırımlarına dair bir analiz yayınladı.

Türk boykotu ekonomiye indirilen darbeler ve cebe yansımaları” başlığını taşıyan haberde “Daire fiyatlarında beklenen artıştan, araba fiyatlarındaki artışa, gıda ve tüketim ürünleri fiyatlarındaki artışa kadar, derin hasar yakında hissedilecek”  ifadelerine yer verildi.

TEL AVİV’İ ZOR GÜNLER BEKLİYOR

Söz konusu analizde “Sanayi için temel hammaddeler gelmeyecek ve emtia fiyatları önümüzdeki günlerde artacak” ifadesi kullanıldı. Gazete ayrıca gıda fiyatlarının da Türkiye’nin yaptırımlarımdan etkileneceğini duyurdu. Calcalist, ambargo sonrası gereken ürünlerin üretiminin ‘bir tuşla’ gerçekleşmeyeceğini dolayısıyla ekonomik olarak Tel Aviv’i zor günlerin beklediğini yazdı ve “Üretim hatlarının kurulması, işçilerin işe alınması ve eğitilmesi konusunda önemli yatırımlar yapılması uzun sürecek” dedi.

Haberde ayrıca “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail’e uyguladığı mal ambargosu, ithalata dayalı bir ortama uyum sağlamak zorunda kaldığı uzun yıllardan sonra İsrail endüstrisini özellikle zayıflatıyor.” ifadelerine yer verildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x